2016. május 29., vasárnap

IV. balatoni bringatúra és Magunk útján előadás - Verőce / 3. nap

Folytatódjon hát a történet a 3. nappal. Az eseményfolyam valamivel reggel 6 óra előttről indul.
Sikeresen megérkeztem Érdre, ahol folytatódott a labirintus játék, hiszen rengeteg útszakasz, amelyen simán folytathatnám az utamat, egyszerűen nem engedélyezi a kerékpárforgalmat. Mivel a törvénnyel nem sok kedvem van játszani, következett egy ki bolyongás a városban. Szerencsére gyorsan egérutat találtam és már haladtam is tovább. Következő állomásom Martonvásár volt, ahol kicsit megtévesztett a szépen kialakított bicikliút és haladtam az "árral" Tordas felé. Tordason tartottam egy nagy reggeli szünetet, majd ezután már gyanús kezdett lenni hogy rossz irányba haladok és végre előkaptam a térképem. Jól is tettem, hiszen a Gyúró településnév már nagyon nem rémlett a nyakamon "csüngő" GPS-nek.


A kerékpárút mellett több helyen is voltak pihenő pontok, amik mellé még "edző park" is épült

Miután sikerült tisztázni az útirányt, visszafordultam Martonvásár felé, ahol épp autós találkozó készülődött, így abba is bepillantást nyerhettem.

Nem kérdeztem, de kétlem, hogy ezzel élesben dolgoznának. Vagy talán tévedek?

Igen, a régi klasszis, működőképes és makulátlan állapotban!



Pár perc nézelődés után Martonvásár központjából, végre a jó irányba indultam tovább. Baracska felé, vagyis egyre jobban közeledtem a Velencei-tóhoz.
Baracska után egy emelkedőn elkerültem egy másik bringást, aki látszólag nem a szomszéd Lenke néni vegyesboltjába tekert. Később megálltam levedleni az alsó réteg pólómat, hiszen a hőmérséklet már közeledett a 30 fokhoz a Napsütötte területeken és ekkor még csak délelőtt 9 volt. Itt visszaelőzött a bringás, akivel egy idő után ismételten összetalálkoztunk. Bringaúton haladtunk ekkor már, ami egyszer csak letért jobbra, de mi mindketten egyenesen akartunk menni. Kicsit összeismerkedtünk Bélával és ketten folytattuk az utat Velence felé. Az ő végállomása Balatonalmádi volt, érettségi találkozóra karikázott ebben a szép tavaszi inkább már nyárias időben. Valahonnan Budapest közeléből indult, már nem emlékszem a pontos helyre.


Végig együtt tekertünk a tó déli partján, beszélgettünk, majd ő jelezte felém, hogy hosszabb pihenőt tart, de ne várjak rá, menjek nyugodtan tovább, hisz az én végállomásom messzebb van. Elváltak tehát útjaink és "pár" km után már meg is érkeztem Székesfehérvárra.


Mondhatnám, hogy itt már könnyű dolga van egy biciklisnek a városba jutással ám ez így nem teljesen igaz. Az biztos, hogy nem tud az ember rossz felé kanyarodni, hisz a főútvonal mentén mehet előre a bicikliúton. Csak persze a bicikliút szinte minden egyes jelzőlámpánál váltogatja, hogy a főút jobb vagy bal oldalán legyen. Néhány ilyen "S" útszakasz bejárása után viszont már nem túl nehéz megtalálni a központot, a Palotavárost. Itt jól elidőztem, megnéztem az országalmát, s feltankoltam a kulacsaimat, majd ettem egy finom bolognais töltött lángost.


Kulacstöltés közben viszont volt egy nagyon érdekes beszélgetésem.
"Édes napok" fesztivál zajlott épp, tehát sok turista és helybeli bolyongott a tereken. Mire megtöltöttem minden palackom, egy 50 év körüli férfi szólított le. Beszélgetés, szokásos kérdések, honnan jövök, merre megyek, stb.. Mint kiderült pár mondat után, ő buszsofőr és hát nem nagyon szereti az úton a kerékpározókat. Letisztáztuk, hogy igen, ismerem a közlekedési szabályokat. Majd még enyhén kifejtette felém, a biciklisekről való véleményét, de a java még csak ezután következett. 
A mondat ami eléggé kiverte nálam a biztosítékot: "... mennek előttem az út szélén és hát nem tudok mit csinálni, muszáj a busszal lelökjem őket az útról ..." !
Azért álljunk meg egy szóra. Muszáj??? Lelökni az útról???
Ugyan csak tovább mosolyogtam és hallgattam mondandóját, de nagyon szívesen pofán vágtam volna a kedves emberkét. Nem álltam le ugyan vitatkozni vele, de ezek után még merje valaki azt mondani nekem, hogy a biciklisek csikarják ki a közlekedés többi résztvevőjéből, hogy elüssék őket!
Valami ilyen járt az eszembe, a "muszáj lelökjem őket" szófordulat kapcsán: Tehát megy a biciklis az út szélén szabályosan. Szembe forgalom van és egy busz jön a kerékpáros mögött. Ekkor felkel egy utas, aki a retiküljéből előránt egy M16-os gépkarabélyt, a sofőr fejéhez szorítja és utasítja arra, hogy lökje le a bringást az árokba!
Tehát az említett buszsofőr szerint a biciklisek nem ismerik a szabályokat. Akkor azt hiszem jogosan mondhatjuk, hogy a sofőr úr sincs tisztában velük. Hiszen ha jól rémlik, addig nem kezdem el előzni az előttem haladó járművet, amíg a mellettem lévő sávban szemben is jönnek.
Ezek után még kicsit hallgattam mondandóját. Jó utat kívánt, majd tovább állt, én pedig folytattam a város bejárását.



Pontosan délben, a harangszót követően elindultam az országalmától, s Szabadbattyánon át Polgárdiba értem. Ebédszünet, majd következett Lepsény, ahol egy kis meglepetés fogadott az út szélén.


Először csak 2-3 szöget vettem észre, majd egy szép marékra valót. Félreparkoltam és visszamentem gyalogosan összeszedni. 2 ilyen kis kupac jött össze, szerencsére egy sem akarta megismerni közelebbről a bicikligumimat.
A településről kiérve, pár km megtétele után az út elágazott Balatonakarattya felé. Gondoltam majd arra megyek, hogy legyen egy kis változatosság ne mindig Balatonvilágos legyen a balatoni kiindulópontom. Sajnos a terv a leágazásnál, már életét is vesztette, ugyanis a 71-es útra nem gurulhatnak fel a biciklisek, folytattam tehát az utazást a 7-es úton. (Csak nekem furcsa, hogy a 7-es számún szabad bringázni, a 71-es számún nem? :D) Szóval az Enying és Lepsény közötti körforgalomtól, a már jól ismert útvonalon jutotta el a balatonvilágosi kilátóhoz, a szokásos indulóhelyemhez. 



Ugyan itt szoktam sátorozni, lenn a szabad strandon, mivel még csak 15:40 volt, úgy döntöttem elindulok Balatont kerülni, Tihanyig még nagyon vígan eljutok. Valószínűleg már évek óta itt lehet a bringaút mellett ez a kis hidacska, de az eddigi évek alatt soha nem figyeltem fel rá. Az egyetlen záramat azért nem áldoztam fel, majd jövőre előre készülök. 



Az indulás után persze itt is az első dolgom volt, hogy a legközelebbi kútnál/csapnál megtöltsem a kulacsaimat. Ez meg is történt, közben pedig kellemesen elbeszélgettem egy helybéli házaspárral. Pár perccel később egy kis barátnőt is szereztem. A bringaúton rollerezett sebesen és már a kilátónál szépen köszönt nekem, lehetett vagy 5 éves. Most is rögtön üdvözölt, úgyhogy lelassítottam kicsit beszélgetni vele. Mondta, hogy most nem jön velem Balatont kerülni, de neki is van még néhány km hazáig, anyukája messze mögötte bírta csak tartani vele a lépést. Turkáltam kicsit a táskáimban, de sajnos már elfogyott a tartalék müzliszelet állomány, így nem tudtam megkínálni. Elbúcsúztunk egymástól és sebesen továbbálltam. A Balaton északkeleti partját gyorsan le is tudtam. Egész Alsóörsig vezetett az utam megálló nélkül, de itt muszáj volt megállni a parton, hisz itt árulják a világ legfinomabb péksütijét, a "Tejfölös csónakot". Mivel háromnegyed órával zárás előtt jöttem, idén már nem tudtam megízlelni, e fenséges eledelt. De nem búslakodtam, választék volt bőven. Egy nagy szelet pizza és két nutellás "kroaszan" (croissan :D) azért így is feltöltötte az energiakészleteket. Ízre és árra is nagyon nyerő a pékség. Nagyon ajánlom tehát mindenkinek Alsóörsön, a Balaton parton, a Móló Cafe & Friss Pékséget.
Innen már szinte pár lépésre voltam Tihanytól, amit a napi minimum teljesítési célnak tűztem ki. Szokás szerint most is a legvégén, az utolsó 40-50 méter meredek emelkedőn is feltekertem, szinte már lógó nyelvvel a melegben. Útközben összefutottam egy családdal, akik szintén utánfutóval tekertek, de mint kiderült csak bérelték, de csak a baj volt vele, mert minden nagyobb kanyarban leakadt. Az apukával persze megbeszéltem, hogy én hogy oldottam meg a sajátomnál, hogy ne akadjon le. Igen ám, de még találkozásunk legelején megígértem, hogy ezt meg is mutatom. Mikor szinte már felértünk az apátsághoz, egy vízszintes részen a kis család megállt, viszont én ígéretemről megfeledkezve lendületből elindultam a nagyobb emelkedőnek is. Fenn már eszembe jutott és nézelődtem is, de valószínűleg ők sem biciklikkel, se azok nélkül nem jöttek fel egészen az Apátságig. Ha esetleg olvasnátok, most elnézést kérek. Hiszen ott helyszínen tudtuk volna kicsit orvosolni a helyzetet, hogy kellemesebb legyen  a napotok vége.


Az órám ekkor már 19:20-at mutatott, de a kellemes időben úgy döntöttem, most már eltekerek Szigligetig, ott már úgy is ismerek az út mentén egy jól bevált, sátorozásra alkalmas biciklis pihenőhelyet.
Eddig mindig, ha feljöttünk az Apátsághoz, utána leereszkedtünk a komp felé, majd úgy a bicikliútra és a félsziget keleti feléig vissza amerről "be" jöttünk. Nem tudom már miért ez volt a logikus út, hiszen a félsziget "szívébe" is vezet út ami sokkal rövidebb és még jó irányba is, a Balaton kerülésem folytatásaként vezet, tehát most itt gurultam, hosszasan a lejtőn lefele.


A már jól bejárt útvonal következett Szigligetig. Még útközben megálltam Révfülöpön vacsorázni, s vacsora után a lemenő Nap felé közeledtem, akár egy jó western film végén, csak én ló helyett, drótszamárral mentem. Az álmosság az utolsó 5-10 percben fogott el, de ekkor már csak arra gondoltam, hogy ha már annyira el akartam menni a Szigligeti pihenőig, akkor most már ezt a pár percet valahogy csak kibírom. Hosszú percek voltak ezek, hiszen ha teljesen egyedül tekersz a sötétben, már csak a saját hangod az amely ébren tart, mert nincs aki beszélne hozzád, csak te és a gondolataid maradtok. 10 és 11 óra között valamikor, végre elértem a táborhelyemet. Még egy kis nassolás lefekvés előtt, majd sátorállítás és a "pihe-puha" földön a hálózsákomban már le is pihentem.

Itt napra bontva nincs pontos érték, tehát a 2. - 3. nap értékeit osztom meg:
  • Megtett út (2.-3. nap!!!): 488 km
  • Bringán töltött idő, városnézéssel együtt: 26 óra 54 perc

Folytatás a negyedik nap történéseivel hamarosan...





2016. május 28., szombat

IV. balatoni bringatúra és Magunk útján előadás - Verőce / 2. nap

Gyönyörű péntek reggelre ébredtem. Ha az ember egy nagyváros parkjában éjszakázik, reggel az első dolga, hogy minél hamarabb sátrat bontson, az esetleges problémák elkerülése végett. Én is így tettem, kicsivel fél 6 után ébredtem, majd gyors csomag összepakolás következett és nem sokkal 6 óra után már el is tűntem a parkból.


A közelben voltak padok asztalokkal, úgyhogy gyorsan meglett a reggeli helye is. Reggelivel együtt
elüldögéltem vagy 7 óráig és minő meglepetés, egyetlen egy embert láttam az környéken, tehát Zolinak nagyon igaza volt, hogy nyugodt környék és sátrazzak itt. Köszönet neki még egyszer!
Még egy kis nappali városnézés, majd északnak vettem az irányt Újszász felé. Már ekkor, a reggeli órákban érezhető volt, hogy ma se lesz hűvös napom!
Újszászon áthaladva, a város határában, egy fém lapot véltem felfedezni az útszélén. Gyorsan elsuhantam mellette, de rögtön le is fékeztem és visszaballagtam megnézi mi is az. Szegény kis alumínium "állatka" volt, akit elvesztett a gazdija. Nem hagytam szerencsétlent lefektetve az útszélén, hogy tovább tapossák az autósok, fel került a kicsike az utánfutóra.

Ugyan volt már rendszámom, de ez így már hivatalosabb :D

Tápiógyörgye felé haladtam és a településre érve első dolgom volt, hogy megkeressem a rendőrséget. Ebben egy kedves hölgy a segítségemre is volt. Sajnos a kihelyezett rendőrségi iroda zárva volt a Polgármesteri hivatalban, de nem búsultam, beszóltam egy másik irodába a "problémámmal". Kicsit értetlenül néztek rám a hölgyek, mikor elmondtam mi járatban vagyok. Már-már mondtam nekik, hogy jó oké, ha problémát jelent, majd leadom a következő településen a táblát. Ekkor mögülem előlépett egy másik ott dolgozó, aki rögtön el is vette a táblát és mondta, hogy majd odaadja a drága rendőrbácsinak, amint beér dolgozni :) . Remélhetőleg gyorsan megkerült azóta a tulajdonos!
A táblás történet után nagy lendülettel haladtam tovább. Át "gurultam" többek között, Nagykátán, Farmoson, majd Tóalmáson megálltam, egy kis "tankolásra" a szépen rendezett parkban.


Zsámbok, Dány és Isaszeg következett az ebédszünet után. Így érkeztem meg végre Gödöllőre. Már a város kezdeténél, konkrétan a várost jelző táblánál kellemes meglepetés köszöntött. Leálltam az út szélére egy táblás képet készíteni, kiraktam a kis állványomat, majd jött a fotó. Elindultam a kamerámért és már indultam is vissza a szerelvényemhez, de ekkor egy hangra lettem figyelmes. Egy országúti bringával a városból érkező emberke jött oda megkérdezni, hogy tud-e valamiben segíteni, minden oké-e?! Nagyon jól esett a kedvessége. Letisztáztuk gyorsan a helyzetet, hogy csak fényképezkedtem, szóval nyugodtan mehet tovább, intett egyet és már ment is.


A központba érve gyermekprogramokba futottam, nem tudom milyen ünnepség lehetett. Nagyon jól haladtam eddig a nap folyamán, szóval belefért egy hosszasabb városnézés egy kis uzsonnaszünettel.

Oromhegyesen, Zentától kb. 15 km-re lakom :)




A gödöllői pihenő után még beiktattam a város szélén egy jó hideg frissítő sörözést. Szadára érve egy kis időre elbújt a Nap, pár esőfelhő mögé és Veresegyházán meg is érkezett a frissítő zápor. Mondhatni dugó is volt, mivel szépen haladtam az autósokkal. Persze az emberek az eső megérkeztével mindenhol menekülni kezdtek, tetők, teraszok alá. Egy kivétel volt akit ez szinte semennyire se zavart. Persze ki? Hát a "hülye" biciklis, vagyis én :D. A hőségben, mondhatom jól is esett, szó szerint, ez a pár perc.



Ezután ismételten jött a boldog tekerés a napfényben, immáron enyhe emelkedők és lejtők párosával. Minden szép és jó volt egész Vácig, pontosabban az utolsó vasúti átjáróig Vác előtt. Ekkor jött a nap legrosszabb pillanata. Pont előttem zárták le a sorompót, a vonat elment. Okos biciklis ezután felpattant és szépen elindult. Igen ám de a sínek majdnem nagyon kiálltak és hiába mentem lassan, amint az első kerekem felért a sínre, rögtön elcsúszott, a kormány rögtön balra rántódott és már akadt is be a sínbe. Szerencsére már sikerült annyi tapasztalatot szereznem SPD használatban, hogy a bal lábam az esés közben már ki volt kapcsolva, így fej helyett, térdel tompítottam mindent, a bringa pedig kocsistól az útra feküdt. Ami még nagy szerencse, hogy a mögöttem lévő autós nem kezdett el előzni már az átjárón, mert pont elé estem volna. Összeszedtem magam, felálltam, nagy nehezen felállítottam a gépem és kirángattam a sínek közül, majd szépen áttoltam és félreálltam az út mellé, felmérni a sérüléseket. Én megúsztam pár karcolással és térd körüli vérzéssel, a bringának sem esett komoly baja, a küllőkön kellett picit húzni és a kulacstartóm görbült el. Ami nagyon meglepett, hogy a mögöttem összetorlódott 20-25 autós közül, egyetlen egy sem kérdezte meg, hogy rendben vagyok-e, esetleg kell-e segítség. Amíg útban voltam addig vártak, mikor sikerült lemenjek végre az útról, szinte tátott szájjal nézve elhaladtak mellettem. És hogy miért is állhatott ki több ujjnyit is a sín? "Gugli" barátom ezt most el is árulta:

Az említett átjáró

A 2014-es Google képen szépen látszik, hogy bizony volt ott szép átvezetés a síneknél, talán így nem estem volna el. Hogy ez miért tűnt el innen, az egy jó kérdés! Na de fátylat rá! Mivel nekem sem és a járgányomnak sem lett, szinte semmi baja, ezért 1 perc morgolódás után már, vissza is állt a vidámság szintem 100%-ra és már gurulhattam is tovább.
A csodás esésem után, az eddigi túráim legszebb településére érkeztem meg Vácra. Nagyon tetszett a belváros, az utcák, a főtér, a vízpart, egyszerűen minden. Ezért is, egyenlőre Vácé marad a Biciklitúráim legszebb városa cím.





Egy kis információgyűjtés után, már tekertem is tovább Verőcére, hisz 6 órára oda akartam érni az előadás kezdetére. Valamivel fél 6 előtt meg is érkeztem a településre. Megkerestem először is az előadás helyszínét, majd visszafordultam még egy fagyira, mert láttam belefér az időmbe és a település elején láttam egy kiírást, miszerint finom, házilag készített fagyi várja  a betévedőket. Fagyizni induláskor, már bele is botlottam Balázsba és Enikőbe. Egy gyors bemutatkozás, gyorsan a történetem honnan is jövök és merre megyek, de siettem is tovább, hogy még az eladás előtt megízlelhessem azt a hideg csodát.
Visszaértem, helyet foglaltam benn, s már kezdődhetett is a túrabeszámoló. Élvezet volt hallgatni a sok kalandot, amelyen keresztülmentek, a praktikákat, tanácsokat, a képekhez fűződő rengeteg történetet. Sajnos nem értünk a beszámolóval az útjuk végéig, hiszen már így is elhúzódott negyed 9-ig. Megígérték, hogy lesz folytatás, valamikor szeptemberben. Ha ráérek, mindenképp feltekerek, hogy meghallgassam kalandos útjuk végét is. Ezután jött még, a szinte kötelezőnek mondható kötetlen beszélgetés, kérdezgetés a két kalandorral. Reggelig is elhallgattam volna Balázs és Enikő történeteit, de mindenképp meg akartam nézni Budapestet éjszakai színeiben, amely mint később kiderült nem épp az a gyönyör amire számítottam, de erről pár sorral lejjebb. Tehát az előadásnak vége lett, majd a beszélgetés tengerbe kénytelen voltam közbe szólni, valamivel kilenc óra után. Kértem pár közös képet és már indultam is tovább, hogy mihamarabb Pestre érjek.


Az egyik világjáró gépezet, amely azzal büszkélkedhet, hogy a váz része, teljes egészében magyar készítésű acél csoda, amely a történetek hallatán strapa bírásból jelesre vizsgázott!

Boros Balázzsal és Fadgyas Enikővel, a Magunk Útján világjáróival

Mindig izgalmas és egyben érdekes új útvonalakat felfedezni. A Verőcétől Pest felé vezető kerékpáros útszakasz sok meglepetést rejtett, amit muszáj lesz egyszer nappal is megnéznem. Néhol szinte bele veszett, még az extra erős fényem is az erdő sötétjébe. Gödnél valahol el is vesztettem a fonalat. Rossz felé fordulhattam, úgyhogy innen a főúton folytattam az utazást, Dunakeszire. Azt kell mondjam, hiába volt térképem Budapestről, a fővárosba kerékpárral bejutni, egyszerűen művészet. Egy darabig még követhetőek a kerékpáros táblás jelölések, de egy idő után, mikor megszűnik a bicikli út, az aki még soha nem járt erre, egyszerűen járdán kívül nem nagyon tudja merre is menjen. Szóval annál a megoldásnál maradtam, hogy inkább tartom az irányt a járdákon, mintsem, hogy nagyon elkeveredjek. Majd egyszer csak az egyik utca végében, megpillantottam az utca nevet és az 5. kerület kiírást. Mire végre örül az ember, hogy igen, van Budapest térképe és kerékpáros Budapest térképe is, a mosoly gyorsan elillan amint ezt széthajtja. Azt a nagy titkot kell eláruljam kedves emberek, hogy a hivatalos, Tourinform irodából származó térképeimen nincs V. kerület :D . hát mi tévő legyek, haladtam tovább tartva az irányt, míg végre a XIII. kerületbe értem, ami szerepel a térképen és a bicikli út is előbukkant a semmiből, de hogy mi a alapján került a XIII. és az V. kerület egymás mellé ezt inkább meg se kérdezem :D . Szóval innen kezdve már gyerek játék a közlekedés, van bringás térképem, nappal már jártam erre, rémlik mi merre van.


Egy tényezővel nem számoltam, a péntek esti bulikkal. Valami brutális, ami péntek este/hajnalban fogadott Budapesten és ez az az ok, amiért nem ajánlom az esti turistáskodást a fővárosban. A létező összes szobor, ház, templom, híd, stb. illemhelyként szolgált a bulizni vágyóknak. Majd a részegektől zsúfolt utcák következtek, a piros lámpánál autók elé ugráló gyalogosok és még sorolhatnám. Azért ennek ellenére is bejártam sok szép helyet, nem sokat fényképeztem, mivel elég csúnya éjszakai képeket csinál a fényképezőgépem. A város nem mondható kicsinek, ezért is esett meg az, hogy mire bejártam a budai és a pesti látnivalókat, volt vagy hajnali 3.


Még egy nagyobb kajaszünet, és indultam ki a városból, hogy sátorhelyet keressek. Még időközben a város szívében, segédkeztem egy leánybúcsúban. Az enyhén már ittas arától vásároltam gumicukrot, ami a nyakláncára volt fűzve, innen kellett a vevő leharapja. A feladat teljesítésétől még elég messze volt, hiszen én voltam az első "vevő", szóval engem agyon dicsértek, mivel kis rábeszélés után belementem az üzletbe. Jó utat kívántak és már indultam is, hogy mihamarabb kivergődjek a városból. Amilyen "könnyen" jutottam be, na olyan "könnyű" volt a kifelé út is. Mivel már felkelt a Nap mire Érd közelébe értem és energiáim még jóval a normál szint felett teljesítettek az éjszakai pesti lángosozástól, úgy döntöttem nem állok meg aludni, folytatom az utazást amíg nagyon el nem álmosodom.
A második nap történetét itt be is fejezném és várlak vissza benneteket a 3. résszel.

Itt napra bontva nincs pontos érték, tehát a 2. - 3. nap értékeit osztom meg:
  • Megtett út (2.-3. nap!!!): 488 km
  • Bringán töltött idő, városnézéssel együtt: 26 óra 54 perc

Folytatás a harmadik nap történéseivel hamarosan...







2016. május 26., csütörtök

IV. balatoni bringatúra és Magunk útján előadás - Verőce / 1. nap

Elég rég jelentkeztem már bringás kalandjaimmal. Nem is tudom ezt a "mesét" hol is kezdjem el, szóval csak belevágok.

Valamikor március-április tájékán felvetődött bennem egy nagy terv az idei nyárra nézve. Egy szép kis biciklitúra, Magyarország délnyugati részén át, eltekerni Szlovéniába, ott átgurulni a teljes országon, egészen az olaszországi Triesztig. Majd innen le délnek, a Milleniumi vasútvonalon, amelyet átalakítottak kerékpáros túraútvonallá. Fiume városát érintve, még tovább délnek, egészen a Plitvicei-tavakig, itt egy nagyobb pihenő, talán egy teljes napos nézelődés és irány északkeletnek át Horvátországon Eszék felé és végül vissza Szerbiába, haza.
Ez körülbelül 1500-1600 km-t jelentene, amelyhez ha hozzá tesszük, hogy nem síkságról beszélünk, nagyjából 10-14 napot rá kell szánni.

Ebből kifolyólag jött az elhatározás, hogy ha ezt meg szeretném csinálni és a Balatont is meg szeretném kerülni idén is, ahogyan azt az elmúlt 3 évben tettem, valamely túrát tavasszal le kell tudnom, mivel annyi szabadidőt és pénzt nem tudok rászánni a dolgokra csak a nyári hónapok alatt.

Időközben április végén láttam meg, hogy május 21-re, Velencei-tó kerülő családi napot szerveznek. Rögtön elindult a gondolkodás, hogy ez nagyon kapóra jön. A felvezető úton elmegyek Velencébe, megkerülöm a tavat, majd utána indulok a Balaton kerülésre és haza. Két legyet egy csapásra!

A vizsgaidőszakomat sikerült úgy beosszam, hogy legyen egy bő szabad hetem, tehát már csak azt kellett eldönteni, merre is induljak útnak, és pontosan melyik napon is, hogy a szervezett programra is odaérjek időben.

A facebookon közben ismét egy érdekes eseményre bukkantam. Boros Balázs és Fadgyas Enikő, vagyis a "Magunk útján" biciklis kalandorok, tavalyi év márciusában elindulva, egy éves út keretében, kerékpárokkal eljutottak Ázsiába és kalandjaikról egy előadás keretében mesélnek Verőcén, május 20-án. Több se kellett! Arra, a számomra messzi északon még nem tekertem, rögtön beleraktam ezt is az útvonalamba.
Sajnos az indulásom előtt két nappal kaptam az értesítést, hogy a Velencei-tavi programot átrakták vasárnapra a nagy érdeklődés miatt, szóval arról lemondtam, mert nem húzhattam tovább a túra idejét, mivel időre vissza kellett érjek haza, egyetemi ügyintézésekre és a vizsgaidőszakra.

Végre kezdődjék a túra!

Május 19.

Kissé borult csütörtök reggelre ébredtem. A nem túl sokat tervezett túra első látszata, hogy nem sok mindent készítettem el előre, szóval öltözködés, és még fél óra pakolás várt rám. Csomagok fel a bringára, elbúcsúzás a szülőktől és indulás. Még egy megálló a faluban az ártézi kútnál, hisz a hazai víz a legjobb. Kulacsok megtöltése közben azonban rájöttem, törölközőt nem hoztam pedig nem ártana. Haza ekkor már azért nem mentem, utánam hoztak egyet. Mivel főként hűvös, akár hosszas csendes esőkre készültem, jó pár váltás ruhával indultam útnak. Bár esőre készültem, azért a nem épp vízállónak mondható sátramhoz nem szereztem be egy külső ponyvát, de ez egy másik nap története lesz!

Tehát valamikor 8:30 körül végre tényleg elindultam. Magyarkanizsán és Törökkanizsán át, a tiszaszigeti határátkelő felé vettem az irányt.


A határ magyar oldalán, rögtön egy hosszas beszélgetés vette kezdetét, az egyik magyar határőrrel.
Mikor elmondtam hova is megyek és még hány km-t tervezem a mai napon letekerni, rögtön a hülye, bolond,... és hasonló, már szokásosnak mondható jelzőket vártam, de ezzel ellentétben a "Terminátor" becenevet kaptam meg tőle. Körbenézte a bicajomat, nagyon kedves volt, mert a szépen bepakolt táskák közül egyet se kellett neki szétbontsak, hogy turkálhasson benne. Még párszor jó utat kívánt és biztató szavakkal elbúcsúztunk egymástól.

Ugyan indulás előtt ettem pár falatot, de elérkezett az ideje a reggelinek. Ezt a közelben lévő Mélypont táborhelynél tartottam meg.



A túra alatti étkezéseimről annyit kell tudni, hogy kb. így alakultak:
  • reggeli
  • tízórai
  • ebéd előtti uzsonna
  • ebéd
  • uzsonna
  • vacsora előtti csipegetés
  • vacsora
  • + néha egy kis "hajnali" terítés
Reggeli után újult erővel indultam tovább Szegedre.
Már közel két éve tanulok Szegeden, szóval mondhatom, hogy a már jól megszokott és bejárt úton eljutottam Szegedre, majd gyorsan át is haladtam rajta. Algyőre érve már annyira sütött a Nap, hogy elérkezett az idő, az alá öltözet levetésére. Tehát szikrázó napsütésben folytattam az utam, Hódmezővásárhelyről Szentesre, Mártélyt, Mindszentet és Szegvárt érintve.

Az Algyő és Szeged közötti új bicikliúton



Hódmezővásárhely belvárosában

Szentesen tartottam egy nagyobb ebédszünetet, majd városnézés után elindultam Csongrád irányába.


Szentesi városnézés

Ezután jött az első "eltévedés". Egy ideig a főúton haladtam, majd leterelt egy tábla. Semmi gond, hiszen egy EuroVelo-s tábla mutatta az irányt, a főúttal párhuzamosan bevitt Csongrád városába egy bicikliút. Eddig minden tökéletes, de hogy miért is kell majd beszerezzek egy iránytűt? A belvárost bejárva feltűnő helyeken könnyedén követhetőek az EuroVelo-s táblák. Igen ám, de általában két ellentétes nyíl van a táblákon. Az én logikám alapján biztosan nem arra kell folytatni az utat, amerről bejövök a városból, hisz nem vissza haza akarok menni. Szóval szépen folytatódott az utazás egy töltésen. Minden szép és jó, gyanúsan keleties irányba haladok, de á, biztos rosszul nézem, majd fordul az út. És hopp egyszer csak hol találom magam? A képen látható sárga pontban!


Szóval mi is történt? A 451-ről letértem, majd egy tábla mutatta, hogy az EuroVelo-s nyomvonal, a sárga pöttytől, az általam kéken jelölt úton folytatódik. Nos igen. Az az út is a városba vitt, viszont a tábla eredetileg, a pirosan jelölt Tisza töltés felé mutatott volna. Valaki nagyon ügyesen elfordította és így tettem még egy kört Csongrád mellett!

Soha ne bízz meg teljesen egy ilyen táblában! :D


A plusz kerülőnek köszönhetően, viszont láthattam egy csodaszép pávát. (ott a kis zöld tető alatt)

Az utazás folytatódott, Tiszaalpáron, majd Lakiteleken át, Tiszakécskére, ahol egy kis zápor is elkapott, de jól is jött már a nagy melegben. Kécskén egy csodás táborozásra alkalmas helyszín fogadott, majd a központban ismét kaja szünetet tartottam.



A kiszemelt, sátrazásra alkalmas rész

A túra folytatásaként "átkopogtattam" Pest megyébe, pontosabban Jászkarajenőre. Ekkor már fél 8 felé járt az idő, úgyhogy úgy döntöttem, nem Cegléd, hanem Szolnok lesz a nap végi megálló.
Lecseréltem hát Pest megyét, Jász-Nagykun-Szolnokra. Átkeltem még Tiszajenőn, Tiszavárkonyon és Tószegen, míg nem, megérkeztem Szolnok ipari telepéhez.

Pár éve még a családom tenyésztett Magyar szürke szarvasmarhákat, de sajnos már meg kellett válnunk ezen hobbi állatainktól, de mindig megállok gyönyörködni bennük, ha útközben látok egy csordát




Szolnok ezen vége, nem épp turistáknak való látványosságokat mutat magából, hisz itt található a város összes nagy gyárépülete. Mivel töltésen hoz be a bicikliút, rengeteg sátorozásra alkalmas terület van itt, azonban aki itt akar éjszakázni, annak tűrnie kell a "finom illatokat", ugyanis itt az út mellett találhat valamilyen szennyvíztisztító telep, legalább is az illatokból ezt állapítottam meg.

Egy kis városban való bolyongás után megállapítottam, hogy Szolnok sokkal nagyobb mint azt gondoltam. Kilenc órakor értem be a városba, 1 óra városnézés után már a kiutat keresgettem észak felé, hogy gyors táborhely keresés után jöhessen az esti szieszta.
Ez egyszerűnek hangzott, azonban nagyon nem volt az. Páran útbaigazítottak, mint utólag kiderült, nem túl jó, mert egy lakópark végébe jutottam. Itt intett le Zoltán és cimborája az út mellett, hogy segítsenek nekem, hisz látták, hogy biztosan nem tervezetten keringek a lakótelepen. Először még kissé bizalmatlanul beszélgettem velük, hiszen ki teregetné ki az egész életét két idegennek, egy kocsma(/dohánybolt?) előtt este tízkor?! Viszont kellemesen csalódtam pár perc beszélgetés után, ugyanis Zoltán haverjától elkérte kerékpárját és eljött velem kicsit körbevezetett, s mivel említettem, hogy majd sátrazni akarok, ha sikerül kijutnom a városból, Szolnokon belül mutatott nekem olyan "eldugott" helyeket, ahol nyugodtan tudok aludni. Reggel induláskor még ez eszembe se jutott volna, de Szolnokon belül, egy parkban állítottam sátrat és fél 11 körül itt tértem nyugovóra.

Így ért tehát véget az első túranapom.
  • Megtett út: 249 km
  • Tekeréssel töltött idő: 11 óra 32 perc

Folytatás a második nap történéseivel, hamarosan...